reklama

reklama

Chytřejší pračky a ledničky zabrání výpadkům sítě


Elektřina - ilustrační foto

Ilustrační foto.větší obrázekAutor: Reuters

Richland - Kolísání a poklesy napětí jsou jevem v době plné elektrických spotřebičů rozhodně ne ojedinělým. Nové generace spotřebičů by jim však mohly samy zabránit. Informoval o tom časopis The Economist.

Pokud by se miliony ledniček, praček, myček a fénů, které jsou připojeny do běžné elektrické sítě, "domluvily" a v případě potřeby poněkud uskromnily, tedy přizpůsobily odběr energie momentálnímu stavu sítě, nebylo by nutné tolik využívat uhelné elektrárny, ale základem pro dodávky energie by mohly být elektrárny větrné a vodní. Jak to však zařídit?

Pozoruhodný projekt vyvinuli vědci v americkém Richlandu, z výzkumného ústavu patřícího ministerstvu energetiky. Přišli se zařízením, které monitoruje frekvenci střídavého proudu v síti. Jakmile zaznamená, že poklesla ze 60 hertzů (což je americký standard) například na 59,95 Hz, a to se podle The Economist stane minimálně jednou denně, vypne tento senzor na dvě minuty zahřívací jednotku spotřebiče. Pokud je i po dvou minutách síť stále nestabilní, senzor zařízení vypne na další dvě minuty - a tak to jde dál až po dobu deseti minut.

V domácnostech bez problémů

Výzkumný ústav své zařízení vyvíjel ve spolupráci s firmou Whirlpool. Do jeho testování zapojily na 150 domácností ve státech Oregon a Washington, kam umístili 150 fénů a 50 sušiček vybavených těmito senzory. Ty v sušičkách vypínaly jen zahřívací jednotku, ale buben sušičky se točil, takže se prádlo nezmačkalo. Testování trvalo rok a většina uživatelů uvedla, že nezaregistrovala vypínání přístrojů ani žádné potíže.

Vědci přitom pokusem dokázali, že technologie funguje jako primární opatření při přetížení sítě. Plánují proto studii, jíž se má v roce 2009 zúčastnit na tisíc domácností. Whirlpool navíc zamýšlí možnosti senzoru rozšířit i na další funkce, například automatické odmrazování u některých typů ledniček.

Šetrnější ledničky

Podobným výzkumem se zabývá britská firma RLtec. Její zařízení by dokonce mělo odběr energie přizpůsobovat ještě menším odchylkám. Toto zařízení se má testovat ve stovce ledniček v různých domácnostech, které budou vybaveny technologií Dynamic Demand. To je software, který neustále reaguje na drobné změny ve frekvenci sítě a upravuje množství energie, které odebírá kompresor ledničky. Podle šéfa firmy Andrewa Howa  to nemělo negativní vliv ani na teplotu v lednici, ani na životnost kompresoru. Kolik energie takový systém ušetří, je zatím otázkou nadcházejících testů.

První praktické použití najdou zřejmě tato zařízení v menších rozvodných sítích. Britská firma Econnect Ventures se zabývá prevencí výpadků energie na ostrovech, které jsou životně závislé na vodní, větrné a solární energii. Společnost vybavuje tamější domácnosti zásuvkami, které vypnou spotřebiče v případě, že hrozí přetížení sítě. Technologie úspěšně funguje na skotských ostrovech Foula a Rum a řeckém ostrově Kythnos