reklama

reklama

První myčka nádobí

Myčka na nádobí

První patent na myčku na nádobí obdržel Američan Joel Houghton už v roce 1850. Jeho myčka byla ze dřeva a měla dřevěné, ručně otáčené kolo, které bylo určeno k polévání nádobí vodou uvnitř. Tato myčka však nikdy skutečně nepracovala.První skutečně fungující a automatikou myčku na nádobí vymyslela roku 1886 Josephine Cochranová z Illinois.

Josephine byla bohatá a často pořádala párty. Měla sice dost služebnictva na mytí nádobí, ale chtěla aby bylo umyto rychleji a aby se ho při mytí tolik nerozbilo. A tak se dala do vynalézání. Nejprve změřila a roztřídila nádobí podle velikosti a tvaru na několik skupin. Potom zhotovila drátěné "poličky" pro každou skupinu nádobí a připevnila je k vodorovnému kolu uvnitř kotle. Motor otáčel kolem a mýdlová voda stříkala na nádobí. Josephine vystavila svůj vynález na světové výstavě v Chicagu v roce 1893 a získala nejvyšší ocenění.Josephinini přátelé obdivovali její myčku a také restaurace a hotely brzy začaly posílat objednávky. A tak založila společnost a pustila se do výroby.

Později začali myčky vyrábět a zlepšovat i jiní výrobci. A tak v roce 1920 se objevila první volněstojící myčka s pevným přívodem vody.Nicméně všechny tyto myčky měly ještě některé nevýhody. Byly to zejména skvrny po vodě. To vyřešila až plně automatická myčka se sušením z roku 1940.

První myčka Electrolux z roku 1959

Myčky se výrazněji rozšířily v 50. letech 20. století, kdy se zmenšily a zlevnily. Hitem roku 1969 byly vestavěné myčky.Ale stále ještě bylo co vylepšovat: v roce 1985 se objevily tiché myčky a roku 1988 myčky energeticky méně náročné.

první myčka nádobí z roku 1959